چالکود چیست؟

برای ایجاد چالکود ها با کارشناسان یشیل نهال تماس بگیرید یا برای فهم شرایط ایجاد چالکود عمیق و چالکود نصف عمیق و نحوه ایجاد چالکود این مقاله را به صورت کامل مطالعه نمائید .در هنگام شنیدن این نام فکر ما به زمینه حفر گودال و چال کردن نهال ها میرود اما کلمه ی چالکود معنی دیگری دارد که بهتر است با آن آشنا شویم تا در بهروره وری هر چه بهتر از انواع کشت نهال ها استفاده نهایی را داشته باشیم برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد چالکود با ما در این مقاله تا آخر همراه باشید.

 درباره چالکود بیشتر بدانیم ؟چالکود چیست ؟

چالکود عملکرد و راهکاری مناسب برای جبران فقر کودی درختان چه نهالی چه در سن بلوغ میباشد در این روش کاری در نزدیکای ریشه درخت گودال هایی حفر میشود و آنها را با مخلوطی از کود های مختلف مثل شیمیایی و آلی گر میشوند . چالکود فایده و مزایای زیادی برای درخت دارد و موجب میشود که گیاه پرورش یافته و رشد زیاد و بهتری داشته باشد و از لحاظ کیفیت میوه ها باعث افزایش این امر بشوند .

محل حفر کردن چالکود ها باید کجا باشد ؟

در روش چالکود کردن که در جهت افزایش املاح خاک اطراف درخت میشود ابتدا چاله ها یا گودال هایی را در نزدیک درختان مورد نظر حفر میکنند این گودال ها باید در محلی به مقیاس به قسمت انتهای سایه انداز درختان باشد زیرا بیشتر ریشه های جوان و فعال درختان در این مکان قرار دارند این ریشه به این دلیل مهم و قابل توجه میباشند که عملکرد بالایی نسبت به ریشه های پیر و قطور دارند چطور؟ به صورتی که این ریشه ها به صورت بیشتر از ریشه های قدیمی آب و عناصر غذایی جذب میکنند . یکی از نکات مهم در زمینه ی حفر چاله این است که این چاله ها باید در مسیر جریان آب حفر شود تا آب کافی برای این چالکود ها برسد و املاح موجود در این چالکود ها به راحتی در اختیار ریشه قرار بگیرد .نهال های پایه رویشی دارای پایه های جی ان 7 و پیرودوارف و گزیلا و ماندا و المانی میباشند حتما در هنگام خرید نهال برای خود از نهال های پایه رویشی استفاده کنید

بهتر است این چالکود ها چندتا برای هر درخت باشند؟

بهترین حالت حفر این چالکود ها حفر دو تا چهار چالکود برای هر درخت میباشد اما میزان حفر این چالکود ها برای هر درخت باید باتوجه به درخت انجام پذیرد و وضعیت درخت است که شاخص حفر این چالکود ها را تعیین میکند در انتخاب تعداد این چالکود ها برای هر درخت وضعیت خاک و نوع درخت و سن درخت از اهمیت بالایی برخوردار است که باید توجه شایانی به آن بشود .

در باغ هایی که از لحاظ تعداد درخت دارای تراکم بالایی هستند میتوان برای کاهش زحمت و افزایش بهره وری از کود های چال شده میتوانیم در بین هر دو درخت یک چالکود با اندازه ی متوسط حفر کرد اما اگر به نسبت وضعیت خاک منطقه ی کاشت درختان تعداد چاله ها کم باشد تماس ریشه درختان با مناطق اصلاح شده خاک کم میشود و اثر های ناخواسته و مطلوبی ندارد.

ایجاد چالکود

چالکود چیست

باید این گودال ها به چه اندازه قطر و عمق داشته باشند ؟

به طور معمول عمق این چاله های حفر شده باید بین 30 تا 60 سالنتی متر باشد در واقع به طور عامیانه باید بین نیم متر تا یک متر باشد تا مطلوبیت مورد نظر را به درختان و خاک منطقه ی کشت بدهد اما به طور کلی عمق چاله به عمق پراکنش ریشه درختان بسیار بستگی دارد و اگر در صورت زیاد بودن ریشه درختان در اطراف دایره ی سایه خود یعنی به صورت گیاهان تک لپه دارای انشعابات بالای ریشه ای باشند باید تعداد و دسترسی ریشه گیاهان به این چالکود ها را افزایش بدهیم . اگر شما به صورت دستی و با استفاده از آلات دستی کشاورزی چاله ای را حفر بکنید قطر چاله ها به همان مقیاس 30 تا 60 سانتی متری  خواهد بود اما اگر این امر با دستگاه های انجام شود یعنی به صورت استفاده از مته پشت تراکتور استفاده بشود قطر چاله حدودا قرین بر 40 سانتی متر خواهد شد .

چگونه این چالکود ها را پر کنیم ؟

هنگام حفر کردن چالکود ها بهتر است خاک های خارج شده از این گودال ها را در بین درختان ریخته و اطراف درختان را با خاک بیشتری غنی تر بکنید و این چاله های حفر شده را با کود های مختلف پرکنید تا اطراف درختان دارای املاح بیشتری برای رشد درختان وجود داشته باشد . این کود ها را به صورتی در گودال اله ها بریزید که کود دامی و نیاز اصلی درختان در نزدیکی ریشه ها قرار بگیرند و سپس بعد آن از کود های شیمیایی و یا پیتروشیمی مورد نظر خود پر کنید مقیاس کلی ما برای افزودن کود شیمیایی به این گودال ها مخلوط کود شیمیایی با 5 کیلوگرم کود دامی پوسیده میباشد که قبل از افزودن این کود و بعد از افزودن این کود شیمیایی مخلوط شده با کود دامی افزودن کود دامی پوسیده و خشک و عاری از بیماری میباشد در واقع به این صورت که کوددامی کود مخلوط شیمیایی و دامی و کود دامی گودال ها را پر خواهید کرد .

چگونه از این چالکود ها محافظت بکنیم ؟

در همان سال اول حفر گودال های چالکود بهتر است که شرایط را طوری فراهم بکنیم که این چالکود ها به اندازه ی 1تا 5 سال کود مورد نیاز ریشه ی گیاهان را فراهم بسازد و در هر سال به مقدار کافی از این کود شسته شده و به ریشه ی درختان برسد  برای اینکه ریشه درختان رشد بهتری را داشته باشند باید رطوبت و تهویه به میزان کافی در این چالکود ها وجود داشته باشد .  اگر رطوبت و نمناکی خاک به اندازه ی کافی نباشد و کود موجود در این چالکود ها به صورت خشک باقی بمانند کارایی برای درختان نخواهند داشت و یا اگر بیش از حد خیس باشند به صورت سریع توسط آب شسته شده و کارایی خود را برای افزایش رشد درختان و غنی کردن خاک منطقه ی رشد ریشه از دست میدهد .

پرکردن چالکود ها

پرکردن چالکود ها

مزایای حفر گودال و ایجاد چالکود برای هر درخت :

1:درختان در اثر کمبود املاح مورد نیاز خود و نرسیدن املاح به نوک شاخه های خود دچار پوسیدگی و خشکیدگی میشوند که حفر گودال چالکود برای جلوگیری از این خشکیدگی اهمیت فراوانی دارد .

2: ریشه درختان و هر یاخته ی درختی با وجود املاح مورد نیاز تقسیم شده و رشد میکنند و رشد ریشه درختان و میوه های درختان دارای اهمیت بالایی میباشد به همین سبب ورود املاح توسط این چالکود ها به خاک منطقه رشد ریشه درختان باعث افزایش رشد ریشه ی درختان میشود .

3: هر چقدر که این املاح زیاد باشد سطح برگ درختان افزایش یافته و چرا که منطقه فتوسنتزی و تنفس سلولی درختان نیز بالا رفته و به همین سبب کارایی درختان نیز بالا میرود .

4:درختان با وجود آب و مواد غذایی مورد نیاز خود میوه و ثمر نهایی خدمت باغداران و کشاورزان محترم ارائه میکند که این وجود بالای املاح به افزایش میوه و درشت تر شدن میوه درختان کمک بسزایی را میکند و در ضمن کیفیت این میوه ها طبیعتا بالا خواهد رفت

5: با شخم زدن و افزایش کود داخل خاک تخلخل و نفوذپذیری خاک بالا میرود که در اثر این امر و حفر گودال های چالکود نفوذپزیری خاک بالا رفته و ریشه درختان توانایی ریشه زایی در خاک منطقه کشت را دارا میشوند .

6: اگر کود های شما عاری از تخم علف های هرز بشود و شما در هنگم چالکود از این کود های عاری از تخم علف هرز استفاده بکنید مطمئنا مشکل علف های هرز تا حدی زیادی کاهش پیدا کرده و اطراف درختان تا به مرز واسط گودال آب عاری از هرگونه علف هرزی میشود برای مشاهده و همکاری در فروش نهال و خرید نهال گردو و استعلام قیمت فروش نهال گردو خوشه ای و قیمت نهال بادام با کارشناسان شرکت یشیل نهال تماس بگیرید یا به قسمت ارقام نهال سایت مراجعه نمائید.

7: با افزودن این کود به داخل چالکود املاح و عناصر غذایی که توسط شخم زنی و یا حرکات متحرک خاکی توسط حشرات به دست ریشه درختان نرسیده است با چالکود ها و از طریق شسته شدن توسط آب در دسترس ریشه درختان قرار میگیرد و این جریان آب با خود املاح غیر متحرک خاکی را حمل میکند . فروش نهال گردو خوشه ای به صورت تضمینی انجام میشود .

8: اگر مبنی بر استفاده از کود باشد باغداران عزیز در هنگام شخم زنی نیز قادر به غنی سازی خاک با کود هستند اما اینکه در هکتار های بالا چه میزان هزینه برای تامین کود مورد نیاز است جای بحث دارد چرا که این چالکود ها میزان استفاده از این کود ها را در هکتار های بالایی کاهش داده و هزینه خرید این کود ها را در هکتار های بالا کاهش میدهد .

بهترین زمان برای ایجاد چالکود در اطراف درختان چه موقع است؟

فصل زمستان با وجود سردی بالا و خواب بودن درختان بهترین زمان برای کاشت نهال و ایجاد چالکود برای درختان میباشد اما اینکه دو ماه آخر زمستان ماه های حیاتی برای باغی بهتر در سال پیش رو است قابل بحث میباشد پس بهترین زمان برای ایجاد چالکود همان بهمن ماه است که اطراف درختان ایجاد و کودهایی برای رشد هر چه بیشتر درختان در اطراف آن افزوده بشود این تایم از آنجایی مهم است که با ایجاد چالکود در این زمان این امکان برای درختان فراهم میشود که در دوماه آخر زمستان با بارش برف و باران این کود ها شسته شده و مورد استفاده برای درختان قرار بگیرد .در هنگام ایجاد چالکود برای کاشت نهال حتما از ادوات کشاورزی مناسب و استریل شده و تمیز استفاده کنید تا بیماری ها و باکتری ها موجود در ان ادوات به محل کاشت نهال شما پخش نشوند .

کود های مورد استفاده در چال کود باید دارای چه ویژگی هایی باشد تا بهره برداری از این کودها بالا برود ؟

چالکود ها در باغات میوه و گردو و پسته

چالکود ها در باغات میوه و گردو . پسته

مهم ترین کود در زمینه باغداری و کشاورزی کود حیوانی پیر و فرسوده یا همان فضولات حیوانی یا کود های آلی میباشند که این نوع کود ها باید حتما حتما به صورت خشک و عاری از هر گونه ضایعاتی مانند :

1: خاک اره و تکه های کاغذی و چوبی به خصوص که در کود های مرغی و پرنده ای وجود دارد زیاد دیده میشود باشد .

2: باید عاری از بذر علف های هرز و غیر هرز بالشد .

3: باید لارو یا بچه حشرات یا به طور کلی شفیره آفات در آن ها وجود نداشته باشد .

4: باید در هنگام سم پاشی کاملا با خاک پوشیده شود و سم درختان به مقدار زیاد وارد این چالکود ها نشود .

5: باید در هنگام استفاده از این کود ها میزان بیماری موجود در این کود های حیوانی که همان بیماری حیوانی است با توجه به حیوانات تشکیل دهنده ی فوضولات مورد توجه قرار بگیرد تا بیماری حیوانی وارد ریشه درختان نشود .

6: باید این کود ها هم با اوره ی موجود در ادرار حیوانات و هم با نمک موجود در ادرار این حیوانات قارچ کشی شود .

از چه موادی برای سم زدایی و افزایش کیفیت کود های شیمیایی میتوان استفاده کرد ؟

در مکان های مختلف با توجه به نیاز درختان و شرایط اقلیمی میتوان با استفاده کردن از:

1:گوگرد

2: فسفر

3: اوره ی حیوانی

و مواردی از این قبیل عموامل مضر کود های شیمیایی را تا حد قابل توجهی کاهش داد و در این زمینه میتوانید با مشاوره با مشاوران مجرب نهالستان یشیل نهال بهترین مواد برای گندزدایی کودهای شیمیایی و آلی آگاه سازی بشوید

 خزانه و گلخانه و نهالستان یشیل نهال :

نهالستان یشیل نهال با ارائه نهال های اصلاح نژادی و مهندسی ژن شده خدمت شایانی را در عرصه کشاورزی و باغداری انجام داده است که این اتفاق باعث افزایش کیفیت باغداری باغات گشته و باغداران با توجه به میزان بار برداشتی خود سودبیشتری را به خود اختصاص داده اند نهال های اصلاح نژاد شده نهالستان یشیل نهال به دلیل اصلاحات نژادی دیرگل و زودبازده بوده و به دلیل دیرگل بودن خود مقاومت بالایی را در ارتباط با گرما و سرمای شدید و یخبندان را دارا میباشد و این امر سبب افزایش بار نهایی درختان میگردد و سوددهی بالایی برای باغداران عزیز در پی دارد. نهال های نهالستان یشیل نهال به صورت گلدانی خدمت مشتریان عزیز ارائه شده و شانس برخورداری از بهترین نوع خاک برای رشد نهال های خریداری خود را دارا میباشند و باغداران با استفاده از این مقیاس خاکی میتوانند خاک خود را به خاک نمونه شبیه تر و رشد مطلوب درخت خود را مشاهده بکنند .

نحوه ارسال بار از نهالستان یشیل نهال+ راه ارتباطی شما با نهالستان :

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر با شماره های نهالستان یشیل نهال تماس حاصل فرموده و با مشاوره های دقیق مشاوران مجرب نهالستان کاشتی اصولی را انجام دهید .

نهالستان یشیل نهال بیش از دو دهه است به دلیل کاهش هزینه ارسال و ارسال سریع بار از طریق باربری اتوبوس های ترمینال بار خود را از این طریق خدمت مشتریان محترم عرضه میکند که در صورت تمایل مشتریان ارسال بار یه صورت بسته های پستی از طریق پست و تیپاکس نیز میتواند صورت بپذیرد و یا در صورت زیاد بودن خرید مشتریان از طریق وانت بار ارسال بار صورت میپذیرد .

منبع نوشته https://www.amazon.com

امتیاز شما post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *